Haber Detayı
Tarih :08.06.2017
Önemli !
ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ VE MEDİKAL MALZEME SUNUMUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI…
HABER DETAYI

ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ  VE  MEDİKAL MALZEME SUNUMUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR  HAKKINDA  BİLGİLENDİRME TOPLANTISI…

Bilindiği gibi, TEB ile SGK arasında  Tıbbi Malzemelerin Temini sözleşmesi imzalanmış olup 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren eczanelerce medikal ürünlerin karşılanmasına başlanacaktır.

Kurum ile medikal malzeme sözleşmesi  yapmak isteyen eczanelerden TİTUBB üzerinden alınan “ ECZANE TANIMLAYICI NO” istenmekte olup,  bu süreçte eczanelerce yapılacak işlemler  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) üzerinden gerçekleştirilmekte idi.

Ancak, kurum tarafından yapılan ÜTS konulu duyuru gereğince ; 1- 04/06/2017 tarihi itibariyle TİTUBB sistemi veri girişleri kapanacaktır. 12/06/2017 tarihi itibariyle ÜTS’ ye veri girişi yapılabilecek olup kayıt işlemlerine yönelik başvurular alınacaktır.

2- TİTUBB sisteminde kayıtlı konumda olan belgelere bağlı, kayıtlı konumdaki ürünler, üretici ve ithalatçıları tarafından değerlendirilmek üzere ÜTS’ ye taslak konumunda aktarılacaktır.

3- 12/06/2017 tarihi itibariyle;

a. Üretici ve ithalatçı firmalar MERSİS/VEDOP, ÇKYS ve TİTUBB numaraları üzerinden firma aktivasyonlarını yapabilecektir.

b. ÜTS’ de kayıtlı olmayan firmalar (üretici, ithalatçı, eczane, optisyenlik müessesesi vb.) ve belgeler için kılavuz doğrultusunda firma ve belge kayıt başvurusu yapabileceklerdir.

Ayrıca, 12 Haziran itibari ile TİTCK ÜTS (ürün takip sistemi) devreye alacak olup ilaç takip sistemi panelinden UBB kayıtlarını ve güncellemeleri yapmak mümkün olacaktır.

Bu nedenle ;

sözleşmelerin kuruma teslim edileceği 20 Haziran 2017 tarihinden hemen sonra belirsizliklerin giderilmesini takiben kurum yetkilileri , medikal ürün sorumlusu yöneticilerimiz ve firma temsilcilerinin de katılımı ile ;

medikal ürün sözleşmesi içeriği, eczanelerden sunulacak tıbbi malzeme hizmet pratiği  ile ürün temininde dikkat edilmesi gereken

hususları tüm ayrıntıları ile ele alacağımız  bilgilendirme toplantısı  yapılacaktır.

Toplantı tarihi ve yeri önümüzdeki günlerde web sayfamızdan duyurulacaktır.

Siz değerli meslektaşlarımızın bu süreçte mağduriyet yaşamaması adına , konu hakkındaki bilgi kirliliğine engel olmak için yetkisiz ve sorumsuz kişi ya da kişilerin teyide muhtaç söylemlerine itibar etmemeniz ve odamızdan yapılacak duyuruları takip etmeniz büyük önem taşımaktadır.

Bilgilerinize önemle sunarız.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından “ÜTS HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU” başlıklı bir duyuru yayımlanmış olup, Ürün Takip Sistemine işlemlerinin yapılmasında dikkate alınacak hususlar hakkında bilgi içeren metin aşağıdaki şekildedir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

Kurum tarafından yayımlanan ÜTS duyurusu için tıklayınız.

  İZMİR ECZACI ODASI


Facebookta Paylaş Yazdır